Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cestování do zahraničíChystáte se na cestu do zahraničí? Pak právě pro Vás je určen následující článek.

1. Pro cestu do zahraničí musí být psi, kočky a fretky, vybaveni pasem pro malá zvířata, odpovídajícím směrnicím EU ( nestačí již mezinárodní očkovací průkaz), dále musí být zvíře nezaněnitelně identifikovatelné, tzn. zvířata s průkazem původu musí mít, buď čitelné tetování nebo čip. Zvířata bez průkazu původu musí být čipována.

2. Po zemích Evropské unie mimo Anglii, Irska, Švédska a Malty cestujete pouze s pasem, není nutné potvrzení o zdravotním stavu (pokud jedete na vystavů psů i koček, bude zde potvrzení většinou vyžadováno). Zvíře musí mít platné očkování proti vzeklině, potvrzené v pase. Některé státy vyžadují splnění dalších podmínek viz. bod 5.

3. Stejné podmínky, jako pro země EU platí pro Andoru, Lichnštejnsko, Monako, San Marino, Vatikán, Island, Norsko, Švýcarsko

4. Při cestě do Anglie, Irska, Švédska a na Maltu je vyžadováno vyšetření na protilátky proti vzteklině. Toto vyšetření musí být provedeno minimálně 6 měsíců před vstupem do země, v případě Švédska minimálně před 120 dny.

5. Další podmínky pro vstup do některých zemí.
Ošetření proti echinokokoze (odčervení) provedené 24-48 hodin před vstupem do země potvrzené v pase vyžadují : Velká Británie, Irsko, Malta, Švédsko, Kypr, Finsko. Ošetření proti klíšťatům provedené 24-48 hodin před vstupem a potvrzené v pase vyžadují : Velká Británie, Irsko, Malta, Kypr.

6. Cestování mimo výše uvedené země a návrat z nich.
Pro cestu do těchto, tzv. třetích zemí, je většinou nutné, mít potvrzení o zdravotním stavu a nákazové situaci ve státě, eventuálně musí zvíře splňovat další podmínky ( nutno ověřit na ambasádě příslušného státu). Pro návrat z těchto zemí, zpět do ČR je nutný pas, jednoznačná identifikace zvířete (viz. bod 1), platné očkování proti vzteklině starší v případě první vakcinace 21 dne. V případě cestování ze zemí, které nejsou na seznamu třetích zemí, (viz. www.svscr.cz) je nutné, mít potvrzené stanovení protilátek proti vzteklině minimálně 3 měsíce před přesunem nebo návratem na území EU. Serologické vyšetření není nutné opakovat, pokud po něm bylo zvíře pravidelně očkováno.
Na seznamu třetích zemí ze kterých není nutné vyšetření protilátek na vzteklinu jsou mimo jiné:
Chorvatsko, Ruská federace, USA, Spojené arabské emiráty ...

7. Stanovení protilátek proti vzeklině musí být provedeno akreditovanou laboratoří ( u nás má akreditaci laboratoř v Liberci). Zvířeti je odebráno na veterinárním pracovišti požadované množství krve, která je dále dle zvláštích předpisů upravena a za speciálních podmínek ( chladový režim, kontajner na přepravu infekčního materiálu atd.)odeslána do výše uvedené laboratoře. Vlastní vyšetření stojí cca 1650,- Kč. Celkové náklady včetně odběru, zpracování, kontajneru a přepravy krve tak vyjdou na cca 2100,- Kč.
Toto vyšetření není nutné, před dalšími výjezdy opakovat, pokud po něm bylo zvíře pravidelně očkováno.
Podrobnější informace naleznete na www.svscr.cz